Виза боюнча колдонмого кайтуу

Студенттер үчүн Кореянын электрондук визасы

Электрондук виза — элчиликке барбай, Кореянын виза порталында (Korea Visa Portal) онлайн арыз берип, онлайн төлөй турган виза. Студенттер үчүн ал айрым учурларда гана жеткиликтүү, ошондуктан адегенде өз кырдаалыңызды текшериңиз.

КЫСКА ЖООП
Электрондук визаны университетиңиз жана программаңыз талапка ылайык келгенде гана колдоно аласыз

Мыкты деп бааланган университеттер: бардык окуу программалары (D-2). Сертификатталган университеттер: магистратура жана докторантура студенттери гана. Корей тили курстарында (D-4) окуп жаткандар электрондук визаны колдоно алышпайт, ал эми Куба, Сирия, Түндүк Македония жана Косово жарандары ага кирбейт. Калгандары элчиликке арыз берет же виза берүүгө уруксат күбөлүгүн колдонот.

КИМ КОЛДОНО АЛАТ

Бул университетиңизге жана программаңызга көз каранды

Мамлекет сертификаттаган, мыкты деп бааланган университет (우수인증대학)
Бардык окуу программалары: колледж (ассоциат), бакалавриат, магистратура, докторантура, изилдөө программасы, алмашуу, иш менен окууну айкалыштыруу жана кыска мөөнөттүү окуу (D-2-1ден D-2-8ге чейин)
Жеткиликтүү
Мамлекет сертификаттаган университет (인증대학)
Магистратура (D-2-3) жана докторантура (D-2-4) студенттери гана
Магистратура / PhD гана
Башка ар кандай университет
Анын ордуна элчилик аркылуу арыз бериңиз же виза берүүгө уруксат күбөлүгүн колдонуңуз
Жеткиликсиз
Ар кандай университеттеги корей тили курсу (D-4-1)
Талапка ылайык эмес, мыкты деп бааланган университетте да
Жеткиликсиз

Куба, Сирия, Түндүк Македония жана Косово жарандары электрондук визаны такыр колдоно алышпайт; алардын визасы виза берүүгө уруксат күбөлүгү аркылуу берилет.

Университетиңиздин статусу университеттер тизмесинде жана ар бир университеттин барагында мамлекеттик сертификат белгиси катары көрсөтүлөт. Азыр StudyToKorea боюнча мыкты деп бааланган университеттер (38) жана сертификатталган университеттер (127) белгиленген. Сертификат тизмеси жыл сайын кайра каралат (февралда жарыяланат), ошондуктан университетиңизде белги жок болсо, анын эл аралык бөлүмүнөн сураңыз.

Университеттер тизмесин текшерүү
КАНТИП АРЫЗ БЕРҮҮ КЕРЕК

Алты кадам, баары онлайн

  1. 1
    Кореянын виза порталында (Korea Visa Portal) аккаунт түзүңүз
    www.visa.go.kr сайтында жеке жак катары катталыңыз. Каттоону миграция кеңсеси бекитет, ошондуктан муну эрте жасаңыз.
  2. 2
    Арызды толтуруп, документтерди жүктөңүз
    Маалыматыңызды киргизип, портал виза түрүңүз үчүн көрсөткөн документтерди жүктөңүз. Тизме D-2 боюнча кадимки эрежелерге ылайык келет (биздин D-2 документтеринин тизмесин караңыз). Арызды өзүңүз бере аласыз; Юстиция министрлигинин электрондук визага карата жалпы эрежелерине ылайык сизди чакыруучу тарап да сиздин ордуңузга арыз бере алат, ошондуктан университетиңиздин эл аралык бөлүмүнөн кайсы вариантты күтөрүн сураңыз.
  3. 3
    Алымды төлөңүз
    АКШ долларында, чет өлкөдө иштеген кредиттик карта менен төлөңүз.
  4. 4
    Юстиция министрлигинин жообун күтүңүз
    Арызды элчилик эмес, министрликтин башкы кеңсеси карайт. Арыздын абалын порталдан көзөмөлдөңүз: арыз кабыл алынганда жана виза берилгенде сизге SMS жана электрондук кат келет.
  5. 5
    Электрондук виза тастыктамасын басып чыгарыңыз
    Арыз бекитилгенден кийин порталдан электрондук виза берилгени тууралуу тастыктаманы басып чыгарыңыз.
  6. 6
    Келгенде көрсөтүңүз
    Кореядагы иммиграциялык көзөмөлдө басылып чыккан тастыктаманы паспортуңуз менен бирге көрсөтүңүз.
ЧЫГЫМ ЖАНА УБАКЫТ

Алым жана кароо мөөнөтү

болжол менен US$62
  • Виза алымы мыйзам менен белгиленген: жашоо мөөнөтү 91 күн же андан көп болсо (D-2 студенттик визасы) — US$60, 90 күн же андан аз болсо — US$40.
  • Портал онлайн төлөм үчүн 3.3% алым кошот, ошондуктан D-2 электрондук визасы болжол менен US$62 түзөт. Төлөөдөн мурун порталда көрсөтүлгөн сумманы текшериңиз.
  • Юстиция министрлигинин башкы кеңсеси арызды кабыл алганга чейин аны жокко чыгарып, төлөгөн акчаңызды кайтарып ала аласыз. Андан кийин акча кайтарылбайт.
  • Расмий кароо мөөнөтү жарыяланган эмес. Арызды эрте бериңиз жана абалын порталдан көзөмөлдөңүз.
КЕЛГЕНДЕ ЖАНА КЕЛГЕНДЕН КИЙИН

Билүүгө тийиш үч нерсе

Басылып чыккан тастыктаманы алып келиңиз
Тастыктама виза берилгенин далилдейт, бирок өзү виза эмес. Келгенде аны паспортуңуз менен бирге иммиграция кызматкерине көрсөтүңүз. Авиакомпаниялар да электрондук визаңызды порталдан виза номери, паспорт номери жана туулган күнүңүз боюнча текшере алат.
Аны бир гана жолу басып чыгарууга болот
Тастыктаманы бир жолу гана басып чыгарууга болот, ал эми электрондук виза менен Кореяга киргенден кийин аны такыр басып чыгара албайсыз. Сапарга чейин басылып чыккан баракты жоготуп алсаңыз, Юстиция министрлиги суроо-талап боюнча чектөөнү алып салышы керек; суроо-талапты кантип жөнөтүүнү Иммиграция байланыш борбору (1345) айтып берет.
90 күндүн ичинде катталыңыз
Электрондук виза чет элдикти каттоонун ордун баспайт. Эгер Кореяда 90 күндөн ашык жашай турган болсоңуз, келген күндөн тартып 90 күндүн ичинде миграция кеңсесинде катталыңыз (D-2 документтеринин тизмесин караңыз). Эгер өлкөңүз Кореянын кургак учук боюнча жогорку тобокелдиктеги 35 өлкөсүнүн тизмесинде болсо, кургак учук боюнча текшерүү маалымкатын электрондук визага арыз бергенде эмес, каттоодо тапшырасыз.
АЛАРДЫ ЧАТАШТЫРБАҢЫЗ

Электрондук виза жана ага окшош нерселер

Электрондук виза
Сиз (же сизди чакыруучу тарап) Кореянын виза порталында онлайн арыз бересиз, ал эми визаны Юстиция министрлиги берет. Жогоруда аталган учурлар үчүн гана.
Виза берүүгө уруксат күбөлүгү
Ага университетиңиздин чет элдик студенттер боюнча жооптуу кызматкери онлайн же миграция кеңсесинде арыз берет. Андан кийин күбөлүктүн номерин көрсөтүп, элчиликке виза үчүн арыз бересиз.
Элчилик визасы
Сиз өлкөңүзгө жооптуу Корея элчилигине же консулдугуна жеке өзүңүз барып арыз бересиз. Бул көпчүлүк студенттер үчүн кадимки жол.
K-ETA
Виза талап кылынбаган адамдардын кыска сапарлары үчүн онлайн сапар уруксаты. Ал окууга укук бербейт: даража берүүчү программаларга жана тил курстарына окуу визасы керек.
КӨП БЕРИЛҮҮЧҮ СУРООЛОР

Электрондук виза боюнча суроолор

QБардык D-2 студенттери электрондук визаны колдоно алабы?
AЖок. Мыкты деп бааланган университеттерде бардык D-2 программаларынын студенттери колдоно алат, ал эми сертификатталган университеттерде магистратура жана докторантура студенттери гана колдоно алат. Корей тили курстарынын студенттери (D-4) жана башка университеттердин студенттери колдоно албайт, ал эми Куба, Сирия, Түндүк Македония жана Косово жарандары ага кирбейт.
QУниверситетим сертификатталганын кантип билем?
AБиздин университеттер тизмесиндеги жана университетиңиздин барагындагы мамлекеттик сертификат белгисин караңыз же анын эл аралык бөлүмүнөн сураңыз. Тизме жыл сайын кайра каралат.
QЭлектрондук виза менен кирсем да, чет элдикти каттоодон өтүшүм керекпи?
AОоба. Кореяда 90 күндөн ашык жашай турган болсоңуз, келген күндөн тартып 90 күндүн ичинде катталышыңыз керек. Кургак учук боюнча текшерүү маалымкаты керек болсо, аны каттоодо тапшырасыз.
QЭлектрондук виза элчилик аркылуу алгандан арзанбы же тезби?
AАлым мыйзам менен белгиленген (91 күн же андан көп болсо US$60) жана ага 3.3% онлайн төлөм алымы кошулат. Расмий кароо мөөнөтү жарыяланбагандыктан, анын тезирээк экенине убада бере албайбыз. Негизги артыкчылыгы — элчиликке барбай эле болот.
QАэропортто эмнени көрсөтүшүм керек?
AПаспортуңузду жана басып чыгарылган электрондук виза берилгени тууралуу тастыктаманы. Авиакомпаниялар да электрондук визаңызды порталдан текшере алат.
QБасылып чыккан баракты жоготтум. Эмне кылсам болот?
AТастыктаманы бир жолу гана басып чыгарууга болот. Юстиция министрлиги суроо-талап боюнча чектөөнү алып салышы керек. Суроо-талапты кантип жөнөтүүнү Иммиграция байланыш борборунан (1345) сураңыз, андан кийин тастыктаманы кайра басып чыгарыңыз.
Бул маалымат кайдан алынган
Юстиция министрлигинин Виза берүү боюнча колдонмосуна (2026-09-01 редакциясы: D-2 электрондук визасы бөлүмү жана электрондук визага арыз берүү тартиби) жана Иммиграция мыйзамын ишке ашыруу эрежелеринин 71-беренесине (алымдар, 2026-09-15 баштап күчүндө) негизделген. Текшерилген күнү: 2026-10-09. Биз Кореянын виза порталынын өз беттерин ача алган жокпуз, ошондуктан андагы документтер тизмеси жана акыркы сумма башкача болушу мүмкүн: төлөөдөн мурун www.visa.go.kr сайтынан тактап алыңыз. Өз кырдаалыңыз боюнча 1345 номери аркылуу HiKorea менен байланышыңыз.

Кийинки кадамдарыңыз

Виза жана окуу боюнча кеңештер — Telegram'да
Виза эрежелери, мөөнөттөр жана университеттер тууралуу кыска посттор (орус тилинде) — Корея Юстиция министрлигинин колдонмосу боюнча текшерилген. Акысыз.
Каналга жазылуу

StudyToKorea'га жазылыңыз

Виза өзгөрүүлөрү, гранттар жана Кореядагы студенттик жашоо тууралуу жаңылыктар — өз убагында.